7 Eylül 2017 Perşembe

Gaziantep Ürün Tescilinde lider

Gaziantep ürün tescilinde lider. Gazi şehrimiz ili ile özdeşleşen ürünlerine tescil ettirerek bu alanda rekoru elinde bulunduruyor.
Gaziantep ürün tescilinde lider olmanın gururunu yaşıyor. Gaziantep ticaret odası koruma altına alınarak işaret alınması amacı ile müracaat ettiği ürünlerine onay geldi. İl adına son 2 ayda müracaat edilen 9 adet ürün Coğrafi İşaret tescili için yayına çıkarıldı.
Gazi ilimizin geleneksel tatlarına ilişkin sürdürdüğü Coğrafi İşaret müracaat çalışmaları bir nevi rekor egale ediyor. Gaziantep mutfak kültürünün olmazsa olmazları için bulunan Antep’in tırnaklı pidesi, fıstık ezmesi, firiği, lahmacunu ve peyniri koruma altına alınmak üzere yayına çıkartma başarısı elde etmişti. Oda, bu seferde kendisi ile özdeşleşen ürünlerini koruma altında aldırdı. Listede 4 adet Ürün Yer Alıyor Coğrafi işaret tescil müracaatına onay verilen ürünler ve iller yayınlandı. Antep ilimize özgü bulgur, kurutmalık patlıcan, köy kahkesi ve muskası gibi ürünler koruma altına alınması için yayımlanan ürünler arasında yer aldığı bilgisi geldi.
Gaziantep ticaret odasının müracaat ettiği ve yayına çıkan listede, 4 ürün ile ilk basamakta yerini alan gazi ilimiz, yayına konan ürünlerin 3 aylık bir bekleme aşamasından sonra tescil belgesi sahibi olacak belirtildi.
Odadan yapılan açıklamaya göre, 1,5 sene boyunca devam eden itinalı bir çalışmanın meyvelerinin alınmaya başladığını belirtilirken, sürdürülen çalışmalar sonucunda son 2 ayda ilimize özgü geleneksel lezzetlerin 9 adet ürünümüzün coğrafi işaret tescil müracaatına onay geldi. Bu ürünler birer marka şeklinde resmi anlamda tescil alması adına geri sayıma geçildi. Önümüzdeki ay içerisinde bu ürünlerimiz diğer tescilli ürünlerimiz arasına gireceği belirtildi. Bunun yanı sıra eylülde Antep pekmezi ve Antep meyan şerbeti adına da yapılan müracaatında olumlu şekilde sonuca bağlanmasının arzulandığı belirtildi.